Sharp 60”/ 153 Cm 4K Android Smart TV 4T-C60AL1X
0 /5.0 (0 reviews)
SKU 4T-C60AL1X
People are viewing right now
Pricing
৳189,000 /Pcs
In Stock
Minimum order qty 1
  • warranty check circle Cash on delivery available
  • warranty check circle Refund Available for this producte
SHARP 60” 4K Android Smart TV 4T-C60AL1X is available at Esquire Electronics Ltd. – the Authorized Distributor of all the SHARP appliances in Bangladesh. Get the original SHARP LED Televisions at the most affordable price only at Esquire Electronics and enjoy the Japanese quality with the promise of the best customer service in Bangladesh.
HERE ARE SOME OF THE MOST AMAZING FEATURES OF THIS 60” 4K ANDROID SMART TV 4T-C60AL1X
  • Screen Size: 60″ (153 cm)
  • Resolution: 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Engine: X4 Master Engine Pro II
  • LED Backlight System: Edge
  • Upconverter: 4K Upconverter
  • Digital Broadcasting: DVB-T2
  • Noise Reduction: Yes
  • YouTube HDR: Yes
  • Netflix HDR: Yes
60"
RESOLUTION
3,840 x 2,160
ENGINE
X4 Master Engine Pro II
COLOUR
Real Color
BRIGHTNESS
High Brightness
LED BACKLIGHT SYSTEM (EDGE / DIRECT)
Edge
VA PANEL
Yes
UPCONVERTER
4K Upconverter
HDR
Yes
YOUTUBE HDR
NETFLIX HDR
HDMI HDR
USB HDR
NOISE REDUCTION
1080/24P
ANTENNA BOOSTER
DIGITAL BROAD CASTING
DVB-T2
ANALOGUE BROAD CASTING - RECEIVING SYSTEM
PAL-B/G, -D/K, -I, SECAM-B/G, -D/K, -K/K1, NTSC-M
ANALOGUE BROAD CASTING - VIDEO COLOUR SYSTEMS
PAL, PAL 60, SECAM, NTSC 3.58, NTSC 4.43
ANALOGUE BROAD CASTING - STEREO SYSTEM
NICAM, A2
OUTPUT POWER
10W x 2